Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Agáve

Agáve

Agáve je americká polopouštní rostlina s domovem v Mexiku. Dle konkrétního druhu dorůstá rozměrů od 0,5m - 8m. Kvete jednou za život na vysoké stopce (3 - 8m) zvonovým bílým květem. Listy dosahují délky 90 - 120 cm. Existují ale i menší druhy s cca 15 cm listy (Agave Victoriae-Reginae s trojbokými listy). Nejčastějším druhem je Agáve americana. Agáve americana 'Marginata' má zelené listy se žlutým okrajem a Agáve americana 'Mediopicta' má krémové listy se zeleným okrajem. U mnoha druhý platí pravidlo, že po odkvětu odumírají. Často je vidět u vchodových dveří. Z agáve se také vyrábí známá kořalka Tequila a sisalové vlákno.

Má velice ráda plné slunce a pouze nepatrnou zálivku, kterou v zimně zcela vypusťte.

Množí se odnožemi vyrůstajícími po straně mateřské rostliny. Přesazujte do zeminy obsahující 2 díly písku a 1 díl rašeliny.

Agáve je v přírodě více druhů. Jejich využití je různé. Z listů jedné z nich se vyrábí známé vlákno sisal. Mnohem populárnější je však Weberova modrá agáve, z níž se pálí tequila. Z jiného druhu se vyrábí pálenka mezcal.

Indiáni nechají zkvasit šťávu z agáve a vyrábějí z ní bělavý a mazlavý nápoj pulque. A dobře dělají. Šťáva totiž obsahuje látku, která by mohla zabraňovat cukrovce nebo řídnutí kostí.

Dieta bohatá na fruktany z agáve zabraňuje ubývání vápníku a výrazně zlepšuje tvorbu kostní tkáně. Zároveň podporuje produkci hormonu GLP-1, který má schopnost zvýšit sekreci inzulinu, jehož nedostatek je příčinou cukrovky.

Sirup z agáve je zahuštěná přírodní šťáva z rostliny kaktusového typu. Obsahuje vysoký podíl ovocného cukru a velmi nízké množství sacharózy. Díky tomu má nízký glykemický index a tak nezvyšuje hladinu cukru v krvi tak jako bílý cukr či med. Sirup z Agáve je tedy vhodný i pro diabetiky (v rámci dietního režimu), hypoglykemiky a také pro děti a rekonvalescenty. Dále je vhodným sladidlem pro lidi s nadváhou a při redukčních dietách. Po konzumaci nezvyšuje hladinu krevního cukru tak rychle jako med či bílý cukr. Agáve sirup se hojně používá v Německu na výrobu biodžemů neslazených cukrem. Nemá totiž žádnou specifickou příchut (na rozdíl od obilných sirupů nebo javorového sirupu). Pokud máte rádi jahody nebo borůvky se smetanou - místo cukru je skvělý právě agáve sirup.

V sirupu z agáve najdete i další minerály a látky, které napomáhají činnosti žlučníku, trávení tuků a podporují funkci střevní mikroflóry.Zakoupíte v našem obchodě
Tento produkt můžete zakoupit zde nebo v naší kamenné prodejně.Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz