Ajurvédské kafe - Ašvagandha a Brahmi
AŠVAGANDHA ajurvédské kafe
Stručný popis: instantní kávovina s himalájskou bylinou AŠVAGANDHA. Povzbuzující nápoj k posílení imunity, fyzické kondice a tělesné pohody.
Podrobný popis: Bylině AŠVAGANDHA (Withania somnifera) se připisují regenerační a posilující účinky. V ajurvédě zaujímá stejné místo jako ženšen v tradiční čínské medicíně. Používá se také k posílení koncentrace. Zvyšuje odolnost proti stresu. Další složka ajurvédského kafe, čekanka lékřaská (Cichorium itybus), podporuje trávení a příznivě působí na činnost jater. O bylině AŠVAGANDHA : Z pokladnice ajurvédy - AŠVAGANDHA
Návod k použití: Do šálku dáme 1/4 až 1/2 čajové lžičky ajurvédského kafe a zalijeme horkým či studeným mlékem. Můžeme dosladit dle chuti. Případně můžeme použít vařící vodu a doplnit mlékem v poměru 2:1. Nepoužíváme převařené mléko ani nesypeme ajurvédské kafe do šálku s mlékem či vodou.
Zařazení z hlediska ajurvédy: Podle ajurvédských textů pomáhá Ašvagandha (Withania somnifera) odstraňovat AMA (toxiny a nečistoty) z tělesných ŠROTRA (energetických kanálů v těle). Je významnou RASAJANOU (životabudičem). Vyživuje všechny DHATU (tkáně) včetně kloubů a nervů. Zvyšuje kvalitu a množství ODŽA (lymfy) – prvku harmonizujícího tělo a vědomí. Pomáhá tak k očištění nejen tělesnému. Vyvažuje PRAVANT (mysl) a zmírňuje následky mentálního a emočního stresu a přispívá tak k udržení pocitu vnitřní pohody. Je jednou z nejlepších bylin k vyvážení VAT a zároveň zmírňuje KAPHA. Doporučuje se proto k harmonizaci VAT i KAPHA. Další složka – čekanka lékařská (Cichorium intybus – sanskrit. KASNI MOOL) vyrovnává PITTA a KAPHA. Zvyšuje vylučování žluči a podporuje tak trávení. Pomáhá k pročištění krve a odbourávání nečistot v těle. Jedná se také o RASAJANU. Protože Ašvagandha vyvažuje VAT a KAPHA a čekanka normalizuje PITT a KAPHA, je AŠVAGANDHA AJURVÉDSKÉ KAFE vhodné pro všechny typy konstituce.
BRAHMI ajurvédské kafe
Stručný popis: Instantní kávovina s himalájskou bylinou BRAHMI. Podporuje paměť a koncentraci.
Podrobný popis: Brahmi (Bacopa monnieri) pomáhá ke zlepšení paměti a koncentrace, celkovému zklidnění a pro získání lepší schopnosti učit se, jasně uvažovat a rychle reagovat. Působí i proti stresu a jeho následkům na zažívání. Z hlediska tradiční čínské medicíny je brahmi považována za vynikající Jang tonikum. Další složka, čekanka lékařská (Cichorium intybus), podporuje trávení a příznivě působí na činnost jater.
Návod k použití: Do šálku dáme 1/4 až 1/2 čajové lžičky ajurvédského kafe a zalijeme horkým či studeným mlékem. Můžeme dosladit dle chuti. K zalití můžeme použít i vroucí vodu a doplnit mlékem v poměru 2:1. Nepoužíváme převařené mléko ani nesypeme ajurvédské kafe do šálku s mlékem či vodou.
Zařazení z hlediska ajurvédy: Z hlediska ajurvédy působí Brahmi jako výživa mozkových buněk a vynikající anti-oxidant. Má výrazný MEDHYA efekt – schopnost zvyšovat sílu mysli. Podporuje a zlepšuje všechny mentální funkce, včetně schopnosti chápat (DHI), pamatovat si (DRHITI) a vybavovat si zapamatované (SMRITI) a zároveň koordinovat tyto tři mentální aspekty. Zvyšuje tak schopnost efektivního využití mentálního potenciálu. Chrání mozek před nepříznivými příznaky stárnutí. Doporučuje se všem typům konstituce (VAT, PITT i KAPHA).
Z pokladnice ajurvédy - AŠVAGANDHA
V tradiční indické medicíně ajurvédě je bylině ašvagandha připisován omlazující účinek, schopnost dodávat mladistvou sílu a duševní svěžest. Ašvagandha je vysoce ceněna pro svou schopnost regenerovat nervový systém. Napravuje ztrátu paměti způsobenou v důsledku dlouhodobého stresu, nemoci a přepracování.
Bylina obsahuje mnoho alkaloidů a withanolidy, které svými účinky i složením připomínají aktivní složky ženšenu, ginsenosidy. Pro svou podobnost s touto rostlinou bývá nazývána indickým ženšenem.
V Indii se tato bylina používá k léčení již více než 4000 let. Kořen ašvagandhy je považován za posilující prostředek při fyzickém i duševním vyčerpání, zejména u dětí a u starších lidí, při rekonvalescenci nebo při oslabení organizmu. Prameny uvádějí, že podporuje obnovu tkání, stimuluje imunitní systém, má uklidňující a protizánětlivé účinky, zvyšuje množství hemoglobinu a počet červených krvinek,upravuje překyselení žaludku a pomáhá při jeho onemocnění, zejména žaludečními vředy, léčí zánětlivá onemocnění, např. revmatickou artritidu, aj. V ajurvédě se ašvagandha používá i jako afrodiziakum, diuretikum a sedativum. Rovněž se používá při léčení gynekologických potíží, nespavosti, aj. Působí pozitivně na činnost mozku a celého nervového systému a napomáhá při léčení depresí a neuróz.
Vyživuje všechny tkáně (dhatu) včetně kloubů a nervů. Zvyšuje kvalitu a množství „ojas“, takže napomáhá vzájemně harmonizovat tělo a vědomí. Vyrovnává mysl (pranvat), a tak působí proti duševnímu a emočnímu stresu.
Rostlina je spojována s nebeským tělem ketu (jedna z devíti planet). Kořeny se používají jako talisman.