Ananas
Ananas je tropické ovoce, plod ananasovníku chocholatého pěstovaného v řadě tropických a teplejších subtropických zemí, přibližně mezi 25° severní a 25° jižní šířky. V současnosti jsou nejen na českém trhu k dostání ananasy označované jako ’Extra Sweet’, tento kultivar byl pod názvem Del Monte vyšlechtěn na Havaji. Pokud chceme v našich zeměpisných šířkách sklízet jeho sladké plody, musíme ho pěstovat ve skleníku a vytvořit mu podmínky subtropického pásu, odkud se k nám běžně dováží.
Plod vzniká splynutím sousedních bobulí, vznikajících ze semeníků jednotlivých květů, nahloučených kolem stonku, který tvoří zdřevnatělou osu ananasu. Je pokryt tuhou kožovitou voskovitou kůrou, vytvářející typickou šestiúhelníkovou stukturu jeho povrchu. Na jedné rostlině se vytváří pouze jediný plod, po jehož dozrání rostlina obvykle hyne.
Složení:
Ananas je ovoce bohaté na vitaminy, minerály a další důležité látky. Obsahuje např. vitaminy skupiny B, vitamin C a betakaroten - provitamin vitaminu A, ze stopových prvků pak draslík, hořčík, vápník, zinek, železo, mangan, sodík, síru a fosfor. Další důležitou substancí vysoce zastoupenou v ananasu je bromelain, látka možná méně známého jména, zato velice přínosného účinku pro náš organismus.
Bromelain je enzym výrazně pozitivně ovlivňující naše zdraví. Pro nás nejdůležitější funkcí této látky je schopnost zlepšení a zefektivnění štěpení bílkovin v našem těle. Bílkoviny, které přijímáme v potravě, dokáže bromelain štěpit na aminokyseliny, které jsou následně uvolňovány do krve a dopraveny tam, kde je jich potřeba. Tato přínosná funkce je běžně známá především aktivním sportovcům, ananas je jejich pomocníkem při tvorbě svalové hmoty a zlepšení fyzické výkonnosti, někdy je proto dokonce nazýván "přírodním anabolikem". Nepomáhá jen při tvorbě svaloviny, ale i při obnově tkání, svalových ale i kloubních, stává se tak léčebným prostředkem i při artritidě kloubů a podobných problémech pohybového aparátu. Jeho pravidelná konzumace, nebo užívání preparátů s ananasovým výtažkem, jsou výbornou prevencí proti svalové ochablosti a kloubních potížích v důsledku nedostatečného metabolismu bílkovin.
Schopnost bromelainu štěpit bílkoviny má v našem těle ještě jeden možná méně známý efekt, který je však neméně významný. Je to ochrana před bakteriemi a parazity ve střevech. Tělo bakterie je totiž pokryto jakýmsi štítem tvořeným bílkovinou. Tím, že bromelain bílkoviny štěpí, narušuje onu vrchní vrstvu bakterie, a tak se podílí na jejím zahubení. Podobně znepříjemňuje život i parazitům v našich střevech. Tento fakt dělá z ananasu opravdového přítele našeho zdraví a ochránce před mnohými nemocemi a zdravotními komplikacemi, především v našem trávicím traktu.
Jedlá část ananasu obsahuje průměrně 86 % vody, 13 % sacharidů, 0,5 % vlákniny, 0,3 % bílkovin a 0,1 % tuků. Energetická hodnota je přibližně 200 kJ/100 g syrové dužniny.
Ananas obsahuje i menší množství vitaminů a to A (1,6 % doporučené denní dávky ve 100 g), thiaminu (B1) (3,6 %/100 ), riboflavinu (B2) (1,2 %/100 ), niacinu (1,1 %/100 ) a vitaminu C (20 %/100 ). Kromě toho je zdrojem i některých minerálních látek, např. vápníku (2 %/100 ), železa (5 %/100 ), fosforu (1 %/100 ) a draslíku (3 %/100 ).
Kombinace látek, jako jsou např. betakaroten, vitamin C, síra a bromelain dělá z ananasu výrazně čistící a detoxikační prostředek. Protože zároveň brání nadměrnému zadržování vody v těle a stimuluje její vylučování, zabraňuje otokům tkání. Jeho schopnost detoxikace a odvodňování ho tak činí ideální součástí čistících kůr a prevence tzv. civilizačních chorob, jako jsou např. rakovina, arterioskleróza a pod. Ananas je také často doporučován jako vhodná strava při odtučňovacích kúrách a dietách. Pomáhá z těla vylučovat nadbytečné tuky a zlepšuje jejich spalování. Bromelain snižuje srážlivost krve a napomáhá rozpouštění usazenin v našem cévním systému, čímž snižuje krevní tlak a zlepšuje prokrvení orgánů. (V těhotenství se nedoporučuje přílišná konzumace čerstvého ananasu především kvůli snižování srážlivosti krve. Ananasový kompot má výrazně nižší obsah bromelainu, je proto pro těhotné ženy vhodnější.)
Vnější užití ananasu
Toto ovoce má pro nás bezesporu největší význam při vnitřním užití. Za povšimnutí ale možná stojí aplikace ananasové šťávy na kůži pro odstranění pigmentových, tzv. stařeckých skvrn na kůži. Takové skvrny můžeme zesvětlit, někdy dokonce i úplně odstranit přikládáním vatového tampónu namočeného v ananasové šťávě. Pro ty z nás, kteří nejsou nejlepšími kamarády s agresivními chemickými přípravky nebo kosmetickými zásahy s použitím laseru a podobných praktik, muže být i tato vlastnost ananasu velmi přínosná.
Ananas a jeho účinky na organismus:
- zvyšuje stav bílkovin v organismu
- pomáhá při nadměrném nahromadění tekutin v tkáních
- pomáhá při problémech se slinivkou břišní, při střevních poruchách
- čistí tělo od škodlivých látek
- šťáva z ananasu zesvětlí nebo odstraní pigmentové (stařecké) skvrny
- ananasová šťáva se používá při horečce a depresích
Konzervovaný ananas ztrácí až polovinu svých účinných látek a také enzym bromelin se z velké části rozkládá. Mnohem cennější je tedy ananas čerstvý.
Konzumovat je vhodné jen a pouze plně zralé plody, nezralé ananasy obsahují velké množství kyselin a to až takové, která vám může při konzumaci poškodit zubní sklovinu a podráždit žaludeční sliznici.
Ananas dozrává při pokojové teplotě, nikdy ho neskladujte v chladnu. Totéž platí pro skladování zralých plodů, ananas prostě chladničku nemá rád.
Enzym bromelin štěpí bílkoviny na aminokyseliny, čehož lze využít i kuchyni, například při nakládání masa. Ananasová šťáva z něj učiní křehký a lahodný plátek. Lze ho kompotovat či přidávat do omáček. Nejlepší je ale čerstvý jen tak, nebo v kombinaci s jiným ovocem v salátech.
Recepty z ananasu:
Grilovaný ananas se skořicí, vanilkovou zmrzlinou
Ingredience: 1 kg ananasu, 200 g třtinového cukru, 20 g mleté skořice, 250 g kvalitní vanilkové zmrzliny, pár pistácii.
Postup přípravy: Oloupaný ananas nakrájíme na půl centimetrové kousky obalíme do třtinového cukru a mleté skořice. Na teflonové pánvi opékáme na mírném ohni z obou stran, dokud se cukr nepromění v karamel. Dáme na talíř ze zmrzliny utvoříme kuličky obalíme do nesolených pistácii položíme na horký ananas....
Grilovaný ananas s jahodami
Ingredience: ananas, jahodový sirup 50ml, med, jahody.
Postup přípravy: Ananas nakrájíme na plátky, můžeme použít i plátky z konzervy. Dále si připravíme med, do kterého nalijeme asi 50 ml jahodového sirupu a touto směsí ananasové plátky potřeme. Necháme uležet asi hodinu a občas otočíme, protože ananas pustí hodně šťávy. Marinovaný ananas poté po obou stranách opékáme na grilu asi 5 - 10 minut, mírně. Grilovaný ananas na závěr ozdobíme trochou pokrájených čerstvých jahod. Je to vynikající příloha ke grilovanému masu a můžeme ji připravovat současně.
Ananas s rýží
Ingredience: rýže 200 g, ananas 200 g, citronová šťáva, sůl, smetana, voda
Postup přípravy: Rýži uvaříme ve varném sáčku, nebo jak jsme zvyklí. Necháme ji vychladnout. Čerstvý ananas, pokud máme, okrájíme, vyřízneme střed a nakrájíme na malé kousky. Jinak použijeme ananas kompotovaný. Ananas smícháme se stejným množstvím vařené studené rýže. Vše přelijeme smetanou, kterou lehce osolíme a zakapeme citronovou šťávou. Podáváme.