Dietní sůl
Kuchyňská sůl neboli chlorid sodný patří odnepaměti k nejběžnějším a nejváženějším pochutinám a složkám potravy. I zde však platí přísloví: Dobrého pomálu! Zdravým lidem odborníci důrazně doporučují, aby sůl používali střídmě. Pro nemocné to platí dvojnásob: u některých chorob může přílišné solení způsobit výrazné zhoršení zdravotního stavu.
Existují rovněž studie poukazující na vztah mezi nadměrným solením a výskytem srdečních chorob. Spotřebu soli je v případě nutnosti možné snížit dvěma způsoby, případně jejich kombinací.
První způsob velí zapojit vlastní vůli a změnit špatné stravovací návyky - tedy omezit spotřebu soli. To je však pro většinu lidí příliš těžký úkol.
Naštěstí existuje řešení i pro slabší povahy: mohou sůl nahradit přípravky se sníženým obsahem chloridu sodného, nebo takovými, které chlorid sodný vůbec neobsahují. Posledně zmíněné se však bohužel vyznačují nepřijatelnou chutí. Schůdnější cestou proto je snížit obsah chloridu sodného na nejnižší možnou míru a přitom zachovat obvyklou chuť kuchyňské soli.
Tuto sůl jistě ocení zdraví lidé, kteří chtějí omezit množství chloridu sodného přijímaného v potravě. Tato sůl obsahuje pouze 27% NaCl. Hlavně však podává pomocnou ruku v nouzi těm, kdo kvůli zdravotním potížím musí omezit příjem sodíku. Jedná se především o případy srdeční nedostatečnosti, zvýšeného krevního tlaku, dále o diabetes insipidus, některé případy komplikací u diabetes melitus, cirhózu jater, akutní případy glomerulonefritidy, někdy v těhotenství a obecně na základě doporučení lékaře. Je samozřejmé, že každý, kdo se rozhodne užívat náš přípravek při změněném zdravotním stavu (zvláště při zhoršeném vylučování draslíku), se musí poradit se svým lékařem.
Dietní sůl se používá stejným způsobem jako kuchyňská sůl.
Tento produkt můžete zakoupit zde.