Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Proč kupovat Fair Trade výrobky?

Fair tradeFair Trade je alternativní přístup ke konvenčnímu mezinárodnímu obchodu, který klade důraz na sociální a ekologický rozměr výroby a obchodu. Je to obchodní partnerství, jehož cílem je udržitelný rozvoj pro znevýhodněné výrobce převážně ze zemí "globálního Jihu" - Afriky, Latinské Ameriky a jižní a jihovýchodní Asie. Tohoto cíle se snaží docílit především poskytováním férových obchodních podmínek pro zapojené výrobce a informováním spotřebitelů o situaci výrobců a jejich zaměstnanců v rozvojových zemích.

Fair Trade garantuje producentům v Africe, Asii a Latinské Americe, že dostanou za své produkty spravedlivě zaplaceno. Při obvyklém způsobu obchodování se zemědělci z rozvojových zemí dostanou pěstitelé jen zlomek částky, za které se káva či čaj prodávají v našich obchodech. Největší část zisku obdrží nadnárodní potravinářské koncerny, na nichž jsou producenti závislí.

Fair Trade garantuje zemědělcům a jejich družstvům výkupní cenu, která pokrývá nejen výrobní náklady, ale nese i přiměřený zisk. Zisk z prodeje družstva investují do stavby infrastruktury, škol, knihoven, nemocnic, atd. Cílem konceptu Fair Trade je zajistit důstojný život lidem Třetího světa a dát jejich dětem možnost zvolit si budoucnost poskytnutím alespoň základního vzdělání.

Fair Trade dává práci i znevýhodněným skupinám obyvatel, ženám a postiženým lidem. Garantuje také nezneužívání dětské práce. Zároveň kontroluje základní hygienické standarty při zpracovávání. Výrobci jsou motivováni k šetrnému chování k životnímu prostředí, většina Fair Trade produktů nese známku "Bio".

Fair trade - proč ne?Zatímco v České republice jsou zatím Fair Trade organizace v plenkách, v západní Evropě je Fair Trade sortiment už důležitou součástí nabídky potravin a řemeslných výrobků. Počátky Fair Trade hnutí sahají do období po druhé světové válce, kdy církevní a humanitární organizace začaly dovážet produkty ze svých rozvojových projektů v Africe, Asii a Latinské Americe. V této rané fázi fungoval Fair Trade hlavně díky nadšencům a dobrovolníkům. V 80. a 90. letech začala expanze Fair Trade produktů i do obchodních řetězců, z Fair Trade se stala masovější záležitost. Kvůli záruce fairtradového původu výrobků vznikly certifikační organizace, které udělují známku Fair Trade a kontrolují dodržování požadovaných standardů.

Největších úspěchů, pokud jde o prodej, dosahuje káva (na evropském kávovém trhu zaujímá asi 3 %), čokoláda, čaj, sušené plody a ovoce (ve Švýcarsku mají Fair Trade banány podíl 40 % na trhu). Pro zajímavost, míče použité na MS ve fotbale 2011 byly vyrobeny v rámci Fair Trade.

Čím větší bude poptávka po Fair Trade výrobcích ve vyspělých zemích, tím více producentů se bude moci do Fair Trade programu zapojit. Koupí Fair Trade výrobků přispějete svou troškou do mlýna a dáte šanci na lepší život dalším výrobcům a jejich rodinám.

Hlavní cíleZakoupíte v našem obchodě
Tento produkt můžete zakoupit zde.
Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz