Guarová guma
Guarová guma se získáva ze semen rostliny podobné fazoli - latinským názvem Cyamopsis Tetragonoloba. Jde o rostlinu čeledi bobovitých, je to luskovina, která se pěstuje hlavně ve střední Asii - Indii a Pákistánu. Potřebuje teplo, je to jednoletá, suchovzdorná, půdu zlepšující plodina.
Guaran v semenech této rostliny hraje roli zejména jako zásobárna živin. Jde o polysacharid dobře rozpustný ve vodě - patří k tzv. rozpustným vlákninám. Ve vodě totiž tvoří silně viskózní roztok i bez zahřívání - proto našel využití jako zahušťovadlo a stabilizátor disperzí v potravinách.
Guarová guma patří k rozpustným vlákninám. Termín „dietní vláknina“ je jistě mnohým z Vás dobře známý. Vlákniny jsou látky, které procházejí trávicím traktem v nezměněné podobě. Přestože se nevstřebávají ani dále nemění, významně ovlivňují náš zdravotní stav.
Příznivé účinky vlákniny jsou známy již od starověku, podrobněji začala být však studována teprve až v první polovině minulého století. Pojem „vláknina“ může být trochu zavádějící. Řada látek zařazovaných do této skupiny nemá vláknitou strukturu. Jedním z příkladů je právě guarová guma.
Guarová mouka jako dietní vláknina podporuje pravidelnou činnost zažívacího ústrojí a stimuluje pohyb odpadních látek a toxinů ven z těla, tím také zamezuje nežádoucím bakteriím, aby se zdržovaly v těle. Je schopna také toxické látky absorbovat. Japonské studie dokonce popisují kladný vliv na vstřebávání vápníku z potravy.
Guarová guma zpomaluje vyprazdňování žaludku a omezuje vstřebávání cukrů z potravy, čímž zvyšuje i pocit sytosti. Dále brání vstřebávání cholesterolu a tuků ze střeva. Stává se tak vhodným léčebným doplňkem i v boji proti obezitě, cukrovce a zvýšené hladině cholesterolu.
Účinek na hladinu cholesterolu v krvi se dá vysvětlit i zvýšeným vychytáváním žlučových kyselin guarovou gumou ze střeva. Nedostatek žlučových kyselin vyvolá potřebu její zvýšené tvorby. Důsledkem je spotřebování přebytečného cholesterolu a tím i snížení jeho hladiny v krvi.
Použití:- Guma guar se prodává do mražených krémů, kterým přidává na objemu, zlepšuje jejich texturu a zvyšuje odolnost vůči tepelnému šoku.
- Guma guar také prodlužuje životnost pekařských výrobků, zahušťuje salátové zálivky, instantní polévky a omáčky a používá se k vytváření filmů na povrchu masných výrobků.
- Setkáváme se s Guma guar také v mléčných výrobcích (např. v jogurtech, zmrzlině, nebo v některých pudinkových či smetanových krémech).
U citlivých jedinců však může guma guar způsobovat při styku s pokožkou kopřivku.
Tento produkt můžete zakoupit zde.