Hloh
Hloh je trnitý keř, vysoký asi 2 m, může se však vyvinou i jako strom až do výše 8 m. Je rozšířen po celé Evropě, zasahuje do severní Afriky, na východě až k Himálaji. Je blízký příbuzný jabloní a hrušní. Má s nimi společné i hmyzí škůdce, není proto vhodné, vyskytuje-li se blízko ovocných zahrad. U nás roste na suchých kamenitých stráních, na okrajích a uvnitř světlých lesů, podél cest, v křovinách apod. Pěstované plnokvěté odrůdy se ke sběru nehodí.
Roste nejčastěji v řídkých lesích, hlavně listnatých nebo borových. Někdy ho však nalézáme i ve skupinách stromů stojících o samotě. U živých plotů z hlohu se většinou nejedná o Crataegus oxyacantha, který je používán v medicíně, ale o jeho blízkého příbuzného, dovezeného k nám ze Severní Ameriky.
Květy se sklízejí tak, že jejich celé drobné hrozny odštipujeme i se stopkou z větévek, příměs připojených listů nevadí. Sušíme je v tenké vrstvě bez obracení, raději jen přirozeně, ve stínu nebo v dobře větrané místnosti, při sušení v troubě a sušičce bychom neměli přesáhnout teplotu 35 °C. Sušenou drogu pak uskladníme do hermeticky uzavíratelné nádoby mimo dosah slunečních paprsků.
Léčivé účinky mají i listy a plody hlohu (tzv. hložinky), ovšem ne tak výrazné, jako květ. Při sklízení plodů je třeba navíc kontrolovat, jestli nejsou napadené hmyzem, někdy jsou totiž "červivé".
Hloh příznivě ovlivňuje činnost srdce a tepen, dokáže rozšiřovat krevní cévy, zvyšovat zásobu srdeční energie a zlepšovat funkci srdečního svalu. Tyto nenápadné, ale cenné účinky na srdce mohou snad souviset s jeho bohatými zásobami rostlinných sloučenin zvaných flavoidy, především s oligomerickými proantokyanidinovými komplexy (OPK), které mají mocnou antioxidační účinnost.
Hloh a jeho hlavní příznivé účinky: Hloh jako srdeční lék má široké pole působnosti. Rozšiřuje tepny tím, že ruší účinek enzymu ACE enzym (angiotensin), který tepny naopak zužuje. Tento jeho účinek zlepšuje průtok krve tepnami, a proto je vhodným lékem pro nemocné s anginou pectoris. Chronicky stažené tepny mohou vést k trvale zvýšenému krevnímu tlaku (srdce musí proti nepružným tepnám vyvíjet větší tlak), takže hloh může u nemocných s mírnou formou hypertenze snižovat krevní tlak.
Hloh také pravděpodobně blokuje enzymy oslabující srdeční sval a tím posiluje výkonnost srdce jako pumpy. Pro tuto svou vlastnost má hloh zvláště příznivé účinky u lidí s lehčím srdečním onemocněním, kteří nepotřebují silné léky, jako je například digitalis. Navíc antioxidační schopnosti hlohu mohou zabraňovat poškození cév spojeného s tvorbou tukových plátů ve věnčitých srdečních tepnách.
Další příznivé účinky hlohu: Dějiny hlohu jako léku jiných chorob jsou velmi dlouhé. Jako podpůrný lék má pravděpodobně hloh uklidňující účinek u lidí trpících nespavostí. Někteří výzkumníci se domnívají, že hloh také chrání kolagen, bílkovinu tvořící součást pojivové tkáně, která je poškozena některými nemocemi, především artrózou a artritidou.
Při užívání hlohu jako léku je velmi důležitá vytrvalost a trpělivost. Kýžený efekt je výsledkem pravidelného a dlouhodobého užívání. Nesmírnou výhodou hlohu přitom je, že na rozdíl od mnoha jiných bylin s účinkem na srdce a krevní oběh, není toxický, nejsou u něj známé žádné negativní účinky, jediným problémem by mohla byt kontraindikace s jinými léky. Podle závažnosti potíží se srdcem a krevním oběhem, a v případě užívání silných syntetických preparátů nebo bylin (např. náprstníku), se o jeho aplikaci raději poradíme s lékařem.
Hloh můžeme užívat buď samotný, nebo jeho sušený květ přidávat do bylinných čajových směsí. Čaj z hlohu má nahořklou chuť, na kterou si ale brzy zvykneme, popř. si čaj osladíme medem. I kombinováním hlohu s jinými bylinkami vylepšíme celkovou chuť čajového nálevu, vhodná je například máta, meduňka, nebo řebříček. Hloh můžeme též přidat do směsí určených pro detoxikaci organismu, pro zmírnění menstruačních potíží, jak bylo již zmíněno výše, prospívá ženám v klimakteriu.
Recept na čaj / nálev z hlohu: 1 lžičku sušené drogy zalijeme 0,2 l vroucí vody a necháme 5 minut odstát, přecedíme. Pro efektivnost účinku užíváme 3x denně.
Přípravky z hlohu jsou všeobecně pokládány za jeden z nejbezpečnějších přípravků herbální medicíny. Někdy se uvádí nevolnost, zvracení, pocení, únava a kožní vyrážky, ale tyto projevy sou velmi vzácné. Hloh se zdá zcela bezpečný i při společném užívání s klasickými léky. Naopak – pokud hloh budete užívat zároveň s nimi, může se jejich spotřeba snížit. Než však začnete hloh užívat, poraďte se se svým lékařem a rozhodně nesnižujte dávky dosud užívaných léků, ani je nevynechávejte.
Ve starověku se věřilo, že hloh chrání domy před bleskem a lidi před ďábly, kteří se potulovali po zemi při večerních oslavách prvního máje; když jste však přinesli jeho květy do domu, přinášely smůlu.
Tento produkt můžete zakoupit zde.