Ibišek
Tato teplomilná rostlina pochází z Indie nebo z Afriky, známá byla již ve 2. tisíciletí př.n.l. v Egyptě. Nepěstujeme ji sice mnoho, zato ve všech tropických a subtropických oblastech.
Střídavé, velké, dlanité listy s pěti nepravidelnými cípy. Oboupohlavní, krásně výrazné sírově žluté květy s výrazným "okem", které vyrůstají v úžlabí listů. Plodem je kuželovitá, podélně brázditá tobolka, dlouhá 6 - 20cm, která je předmětem konzumu. Plody (tobolky) se sklízejí mladé, krátce po odkvětu (asi 5. den). Jsou velmi křehké, slizovité, asi 5 - 6 cm dlouhé, porostlé jemnými chloupky. Tobolky se v některých zemích bývalé Jugoslávie suší nebo konzervují, v USA se mrazí. U nás se okra spolehlivě plodí pouze pod fóliovými kryty nebo ve vinorodých oblastech.
Ibišek vyséváme koncem února a během března do kalíšků, vypěstované sazeničky vysazujeme po uplynutí nebezpečí květnových mrazů přímo na slunné stanoviště, pod fóliové kryty nebo do PE pytlů se substrátem. Můžeme je pěstovat i na balkónech. Rostliny jsou mohutné a je nutné je vyvazovat k tyčkám. Vzdálenost mezi sazeničkami nejméně 60 cm. Během růstu je třeba ibišky dostatečně zalévat a pravidelně hnojit kombinovaným hnojivem. Výborně roste mezi okurkami, se kterými má stejné nároky na pěstování. Ke kuchyňskému použití se průběžně sklízí mladé tobolky (max. 3 až 6-ti denní), pokud jsou ještě křehké a jemné. Uvnitř musí zůstat slizovité, bez semen. Obsah důležitých látek: 3 % bílkovin, 7 % tuků, asi 1% minerálních látek a až 30mg % vitaminu C.
Ještě velmi mladé tobolky se mohou pojídat čerstvé, lze je i sušit, zmrazovat nebo jinak konzervovat v různých nálevech. Před smažením je potřeba odříznout špičky a stonky a povařit tobolky v osolené vodě asi 10 minut. Necháme je pečlivě okapat a před smažením dobře osušíme. Smažíme dokřupava. Abychom předešli převaření a zeslizovatění tobolek, přidáme trochu citronové šťávy. Jedná se o zeleninu, která je charakteristická pro indickou a tureckou kuchyni. Před kuchyňskou přípravou se z okry nožem uříznou tobolky s kouskem stonku. Připravují se vařením v polévce, předkládají se jako dušené přílohy k masu i zapékané se sýrem.
Používá se dále také jako barvivo a aromatikum do čajovinových směsí a osvěžujících nápojů (např. do čajovin se šípky apod.), kterým dodává výrazně červenou barvu a kyselejší chuť. V Africe se ibišek tradičně používá jako spasmolytikum, antibakteriální prostředek, cholagogum, diuretikum a anthelmintikum, antioxidans
Obsahuje polysacharidy, fenolické látky, anthokyany, organické kyseliny (citronová, jablečná, vinná).
Celkové působení byliny je protizánětlivé a dezinfekční, zejména v oblasti trávicího a močového traktu. Výtažky z ibišku dezinfikují močové cesty a ledviny, přispívají k rozpouštění některých typů močových kaménků, působí diureticky a mírní otoky. Dezinfekční antibiotické působení se projevuje vůči všem běžně rozšířeným patogenním bakteriálním kmenům a ve vyšších dávkách účinkuje čaj i proti parazitům. Výzkumy např. zjistily, že ibiškový extrakt má spasmolytické čili křeče tlumící účinky ve svalstvu dělohy a střev. Likviduje kolikové bolesti břicha po dietních chybách a zklidňuje bolestivou menstruaci. Slizové látky extraktu chrání sliznice trávicího ústrojí a jsou příčinou lehce projímavého účinku. Rostlinná barviva, anthokyany a flavonoidy spolu s vitamínem C, vychytávají volné radikály a tím brzdí stárnutí a poškozování buněk. Extrakt celkově osvěžuje organismus, snižuje vysoký krevní tlak bez vedlejších účinků a účinně snižuje horečku.
Léčivé účinky ibišku
- má vysoký obsah vitamínů (hlavně vitamín C), minerálů a solí
- je výborný při nadměrném pocení (pro sportovce, v nemoci, v létě, při cestování do horkých, exotických krajů)
- vychlazený snižuje horečku
- obsahuje ženské pohlavní hormony estrogeny
- působí příznivě na srdeční činnost
- obsahuje antioxidanty, které omezují ukládání tuku v tepnách
- pomáhá při léčbě vysokého krevního tlaku
- pomáhá při nemocech jater
- přispívá k rozpouštění močových kamenů
- rozpouští tukové usazeniny a přispívá ke spalování tuků
- snižuje hladinu krevního cholesterolu
- osvěžuje, odstraňuje únavu a zlepšuje náladu
- stimuluje paměť
- chrání sliznice trávicího ústrojí
- má protizánětlivé a dezinfekční účinky
- působí antibioticky
- ve vyšších dávkách má protiparazitní účinky
- likviduje kolikové bolesti břicha
- zklidňuje bolestivou menstruaci
- je vhodný i pro děti, těhotné a kojící ženy
Z květů ibišku se připravuje čaj, který je vynikající i za studena. Takto upravenému, hodně slazenému nápoji se říká carcade. Příprava ibiškového čaje je jednoduchá. Do půl litru vody dejte plnou hrst sušených květů ibišku a krátce povařte.
Recepty:
Zapékaná musaka z okry (ibišku)
Ingredience: 500 g tobolek z ibišku, 2 lžíce octa, 2 lžíce másla, cibule, olej, 1 - 2 vejce, 1 šálku mléka, sůl.
Postup přípravy: Tobolky uvaříme v mírně okyselené vodě a scedíme. Zapékací misku vymažeme máslem. Polovinu uvařených tobolek vložíme na vrstvu do misky, pokryjeme osmaženou cibulí na oleji, překryjeme druhou polovinou. Vložíme do trouby zapéct. Asi po 5-ti minutách zalijeme rozšlehaným vejcem v mléce a upečeme dozlatova. Předkládáme jako zeleninový předkrm nebo dezert.
Karibské GUMBO
Ingredience: 500 g lusků ibišku jedlého ( neboli okra, či gumbo, v Brazílii quiabo, v Mexiku pak angú), 2 lžíce olivového oleje-ne panenský, 250 g šunky nakrájené na kostičky, 175 g jemně nakrájené cibule, 175 g řapíkatého celeru, rovněž jemně nakrájeného, 1 nakrájená zelená paprika, 1 lžíce rajského protlaku, 500 g nakrájených zralých rajčat, chilli papričky, pepř a sůl dle chuti, (výborný je kayenský pepř a špetka římského kmínu), 200 g kukuřice - zmražené či z konzervy.
Postup přípravy: Nejdříve si očistíme ibišek, ukrojíme mu stopky a špičky a namočíme ho asi na půl hodiny do vody okyselené šťávou z jednoho citronu. Tímto zbavíme (alespoň částečně) ibišek nepříjemného slizu, který ovšem na druhé straně je blahodárný pro žaludek a někdo ho má rád. Rozpálíme olej a osmahneme šunku, cibuli, celer a papriku. Přidáme protlak a rajčata, asi minutu prudce smažíme. Vhodíme lusky a koření, mnořství podle vlastní chuti. (Gumbo ale nejvíce chutná mírně pálivé.) Zakončíme přidáním kukuřice. Hrnec přikryjeme a dusíme vše doměkka, což trvá asi půl hodiny. Pokud chceme gumbo s masem, můžeme přidat kuřecí stehna, ovšem zcela jedinečné je toto jídlo s mořskými plody. Podle druhu masa musíme upravit délku vaření - s kuřetem dalších 20 až 30 minut, ale například krevety až úplně na závěr, stačí jim pouhých pět minut, než nesnesitelně ztvrdnou!.
Succotash amerických domorodců
Ingredience: 4 plátky slaniny na kostky nakrájené, 225 g ibišku nakrájeného na kolečka, zmražený,nebo cuketa, 3 celé čerstvé kukuřice, nebo zmražené, 2 lžičky čerstvého oregána, 450 g bob fazolí zmaražených a jsou-li zalené tak oblanšírovaných, 250 g malých třešňových rajčátek rozpůlených, 2 lžíce másla (30 g), 4 lžíce plnotučné smetany (nemusí být), sůl a pepř podle chuti, posekaná petrželka na ozdobu, rukola, nebo mladý špenát na podávání.
Postup přípravy: Osmažit slaninu do křupava a vyjmout ji. Na vyškvařeném sádle usmažit ibišek tak dlouho, až není slizký a je zlatohnědý asi 2 - 3 minuty. Přidat bob, kukuřici, rajčátka, máslo a oregáno. Smažit a jemně míchat tak dlouho, až je zelenina měkká asi 3 - 4 minuty. Ochutit solí a pepřem podle chuti. Může se vmíchat smetana, ale nemusí. Na talíře rozložit rukolu, nebo podobné salátové lístky a na ně navršit Succotash. Posypat petrželkou a podávat. TIP: Vyzkoušejte místo bob použít Edamame (čerstvé sójové boby). Místo ibišku se může použít cuketa. Je to dobrá zeleninová příloha, nebo salát k různým pokrmům, jako jsou ryby, kuře, ale i jehněčí atd. P.S. I když se na amreickém kontinentě používá fazolí ¨LIMA¨, tak ty jsou podobné evropským bob fazolím. Succotash (vyslovte súk¨ae¨dohromady táš), jméno pokrmu americkývh domorodých obyvatelů vzniklo z Narragansett slova ¨msickquqtqsh, což znamená vařená kukuřice s fazolemi. Původně to byl pokrm pouze z kukuřice a obyčejných fazolí, někdy s přidáním masa, jako naložené hovězí, nasolené vepřové, divocí ptáci, vysoká, nebo dokonce medvěd. Protože lima fazole (velké s původem v jižní Americe 5000-6000 BC v Peru) a (malé s původem ve střední Americe 300-500 BC v Quatemale a Mexiku) jsou teplomilné rosliny, asi těžko se používaly v dávných dobách. Odtud se dostaly pomocí překupníků a cestovatelů do Afriky, Asie a Evropy. Existuje mnoho receptů na Succotash.
Jachnija s okrou a veprovym masem
Ingredience: 1kg vepřové maso (plecko), 300g okra (ibišek jedlý), 3 rajčata nebo 3PL protlaku, 3 cibule, 3 brambory, mletá paprika (sladká+páliva), sůl, pepř, zelená perželka, tuk (olej nebo sádlo), mouka na zahuštěni.
Postup přípravy: Maso nakrájíme na kousky (o něco větší než na guláš) a osmahneme na tuku. Přidáme nakrájenou cibuli a smažíme do zlata. Zamícháme papriku, podlejeme vodou a dusime pod pokličkou. Až je maso skoro měkké přidíme nakríjené brambory na klíny, namletá rajčata nebo protlak a zahustíme moukou. Po zhruba 7 minutách přidíme i okru (může se nakrájet). Okru stačí většinou povařit 12-14 minut. Osolíme, opepříme a nakonec posypeme nakrájenou petrželkou. O okre se říká, že je to žen-šen na zažívací trakt. Je mírně slizká a pomáhí při potížích se zažíváním. Působí dobře při zánětu žaludeční stěny a střev. Doporučuje se jako prevence proti rakovině žalůdku.
Tento produkt můžete zakoupit zde.