Kotvičník
Kotvičník roste v širokých oblastech Evropy, Asie, Afriky i Austrálie. Původem je pravděpodobně z písečných mořských pobřeží Číny a Japonska. Bližší rozšíření této jednoleté rostliny je zejména ve střední Asii a v evropské části Ruska. V povědomí obyvatelstva je dobře známá v Indii, Číně a Šrí Lance.
Kotvičník je jednoletá poléhavá bylina z čeledi kacibovitých, Zygophyllaceae.
Lodyhy jsou 10-60 cm dlouhé a chudě větvené. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté a palistnaté. Jsou sudozpeřené s 5-8 jařmy řapíčkatých, eliptických nebo podlouhle kopinatých, tupých lístků. Pětičetné žluté květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů na krátkých stopkách. Plod je poltivý, složený z pěti hvězdovitě rozložených, tvrdých a bradavčitých plůdků, které mají po stranách dva dlouze špičaté a tvrdé ostny. Semena jsou vejcovitá a světle hnědá.
Kotvičník dobře roste podél řek a potoků, na přímořských píscích, pastvinách, zahradách, lemuje cesty, ale jeho typickým prostředím jsou suchá místa, stepi, polopustiny a písky. Setkat se s ní můžeme i v ostatních zemích, kde se pěstuje pro farmaceutické účely.
Obsahové složení této byliny je zcela mimořádné. Svými účinky mu může konkurovat snad jen gotukola. Celá rostlina obsahuje především sapogeniny –chlórgenin, gitigenin, diosgenin, ruskogenin, trogoghenin a další, alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykosidy, flavonoidy, třísloviny, pryskyřice aj. V kořenech je hlavně saponin diosgenin. Nať a listy mají v sušině asi 12,1 % bílkovin, 2,6 % tuku, 40,8 % sacharidů, 27,8 % vlákniny a 16,7 % minerálních látek. Dále je zde asi 2,8 % steroidních saponinů, alkaloidy, třísloviny, flavonoidy, pryskyřice a také 153-160 mg% vitaminu C. V květech nacházíme steriny, stigmasterin, campestrin, beta-sitosterin, steroidy diosgenin, tigogenin, yamogenin, neotigogenin, flavonoidy campherol, rutin, a quercetin a alkaloidy. V plodech a semenech jsou alkaloidy, pryskyřice, 3,5-5 % oleje složeného z 57 % kyseliny linolové a linolenové, 27 % olejové, dále behenové, stearové, palmitové a dalších. Zjištěny byly i taniny, sacharidy, steroly, dále derivát diosgeninu desoxidiosgenin, gracillin, dioscin a terrestrosiny A – E.
Léčebné užití
Působení a s tím související léčivé využití drogy je zcela mimořádně široké, zasahuje do mnoha životních funkcí.
- močopudný prostředek využívaný při chorobách ledvin a močových cest
- rozpouští močové kaménky
- podporuje tvorbu žaludečních šťáv, zlepšuje střevní peristaltiku
- působí žlučopudně a žlučotvorně
- snižuje hladinu krevního cholesterolu o 25 – 30%
- působí jako velmi účinné antisklerotikum
- tlumí tachykardii a prodlužuje diastolu
- zlepšuje krevní oběh, rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak
- léčí srdeční ischémii a angínu pectoris
- snižuje hladinu tuků v krvi
- normalizuje krevní srážlivost, je-li tato chorobně zvýšená.
- působí jako výtečný lék při diabetu II. typu, na inzulínu nezávislém
- zvyšuje pánskou potenci, zvyšuje hladinu testosteronu až o 30%
- zlepšuje mužskou plodnost
- léčí stařeckou hyperplasii prostaty a prostatismus mladších mužů
- u žen značně zvyšuje hladinu estrogenů – ženských pohlavních hormonů
- má tonizující a obecně regenerační účinky zvláště po těžkých nemocech
- léčí ušní šelesty
- léčí některé zrakové poruchy
- léčí některé typy závratí
- léčí některé typy močové inkontinence a bolestivého močení
- čaj je výborným kloktadlem při zánětech v dutině ústní
- čistí a léčí játra
- léčí lumbago
- léčí dnu
Užívá se při léčení aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a vysokého krevního tlaku. U aterosklerózy, která je většinou provázena poškozením koronárních tepen, se množství cholesterolu snižuje na 25-30 %. Značně také klesá obsah lipidů, ß-lipoproteinů a upravuje se krevní srážlivost. U diabetu, spolu s preparáty snižujícími obsah cukru v krvi, má prokazatelný vliv na metabolismus lipidů a cukrů. Má také tonizující a obecně zlepšující účinky, zvláště po těžkých nemocích. Při klinických studiích byl zjištěn dramatický nárůst síly, vytrvalosti a schopnosti svalové regenerace. Dále snižuje hladinu sodíku, brání zadržování tekutin a vykazuje určité analgetické působení.
Potvrdil se výrazný účinek při léčbě různých pohlavních a reprodukčních poruch. U mužů měla droga za následek významný nárůst hladiny testosteronu až o 30 %, zvýšení libida, zlepšení nálady a zvýšení sebedůvěry. Droga patří mezi jeden z nejefektivnějších prostředků zvyšujících potenci, vhodných při mužské neplodnosti a hypertrofii prostaty. U žen došlo k značnému zvýšení hladiny folikostimulačního hormonu (FSH) estradiolu, nárůstu libida a ke zmírnění negativních klimakterických příznaků.
Četnými zkouškami bylo prokázáno, že ve většině indikací je kotvičník účinnější než proslulá droga z Peganum harmala. Ale! Peganum je toxické, kotvičník nikoliv.
Nejčastěji se užívá nať, která se sklízí v průběhu celé vegetace, ale také často spolu s kořeny v době květu a na počátku tvorby plodů, jindy se užívají květy a plody.
Je možné užívat samostatně, nebo aplikovat do směsí.
S ohledem na obsah alkaloidů není droga vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy.
Farmaceutický průmysl připravuje léky ve formě extraktu nebo tablet. V Rusku je např. na trhu „Tribusponin“ k léčení a profylaxi aterosklerózy, „Tribestris“ gruzínského původu se užívá při snížené sekreci žaludečních šťáv a jako močopudný prostředek. Bulharsko má preparát „Tribestan“, který aktivuje spermatogenezi a doporučuje se k zlepšení erekce a ke stimulaci pohlavních funkcí. Přípravek nazývají „bulharská bylinná viagra“ Také na našem trhu se objevují první výrobky z této drogy.
Tento produkt můžete zakoupit zde.