Majoránka
Původní domovina majoránky není přesně známa, ale nejspíše to je Přední Asie. Rostlinka patří mezi nejstarší a nejrozšířeněji pěstované koření, které se používá v celé Evropě a také v americké i v africké kuchyni a samozřejmě nechybí ani v české národní kuchyni.
Majoránka se do Evropy dostala pravděpodobně z Jeruzaléma za křižáckých válek a stala se velmi oblíbenou bylinou zejména mezi ženami, které ji přidávaly do kytic a věnců. Kdysi se listy majoránky leštil dubový nábytek a podlahy, aby získal voňavý lesk. Při bouřce se rostlina přidávala do čerstvě nadojeného mléka, protože se věřilo, že mléko bude ochráněno před sražením a zkysnutím.
Majoránka je jednoletá keříčkovitá bylina, která dorůstá výšky okolo 20 cm. Její lodyhy jsou hustě porostlé šedozelenými listy vejčitého tvaru s plstnatým povrchem. Majoránka vytváří během června a srpna drobné, bílé kvítky s nachovým nádechem, které jsou nahlučeny v kulatých kláscích. Rostlinka voní velice aromaticky a chutná silně kořeněně.
Majoránka obsahuje třísloviny, hořčiny a silici. Má silný kafrový pach a kořenitou nahořklou chuť.
Z majoránky sbíráme celou nať před vykvetením. Bylinku sbíráme ráno po oschnutí rosy, dříve než začne svítit prudké sluníčko. Sušíme pokud možno rychle v tenké vrstvě nebo malých otýpkách, na vzdušném a stinném místě. Nedostatečné vysušení způsobí znehodnocení rostliny plísní. Po odřezání lodyhy, při zachování aspoň jednoho páru listů, obnovuje a ochotně dorůstá.
Kde majoránka pomáhá?
Zevně byla majoránka oblíbená v koupelích, obkladech na rány a mastích na špatně se hojící a bolící rány. Své místo měla nejen při léčbě vyvrtnutí a pohmoždění, ale využívala se i vnitřně, hlavně k regulaci menstruace. V práškové podobě se používala ke šňupání. V kuchyni se dodnes používá jako koření.
Majoránkovou nať lze použít vnitřně i zevně:
Vnitřně: U majoránky využíváme hlavně jejích schopností podporovat vylučování trávicích šťáv a dezinfikovat. Používá se proto jako prostředek bojující s nemocemi trávicí trubice, jako jsou nadýmání, průjem, střevní koliky. Rovněž ji můžeme použít při nemocech z nachlazení. Majoránka také uvolňuje křeče hladkého svalstva. Toho využíváme k uvolnění bolestí při menstruaci. V tomto případě užíváme drogu již 2-3 dny před menstruací.
Zevně: Ve formě mastí se hodí na špatně se hojící rány. Jako kloktadlo je vhodná při zánětech v hrdle a dutině ústní.
Použití:
- urychluje a podporuje trávení zvýšením tvorby žaludečních šťáv,
- odstraňuje křeče
- uklidňuje (ve velkých dávkách působí slabě omamně)
- účinkuje mírně močopudně a žlučopudně
- přidává se do sirupů, do mastí, je účinná proti nadýmání
- přidává se do koupelí posilujících nervy
Tento produkt můžete zakoupit zde.