Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Ořechy na praní

Ořechy na praníOřechy na praní (nazývané občas mýdlové ořechy) jsou vynikající prací a čistící prostředek. Jsou to plody stromu Sapindus mukorossi nebo Sapindus Trifoliatus, které rostou v Indii a Nepálu. Jedná se o 100% přírodní produkt bez chemických přísad. Jsou šetrné pro Vaše bílé i barevné prádlo - vlnu, bavlnu i hedvábí. Dají se použít při všech teplotách a jsou bez bělících přísad. Nepění a neobsahují vonné přísady. Jsou vhodné pro jedince alergické na chemické látky v běžných pracích prostředcích. Po použití se dají ořechy kompostovat a tím plnohodnotně přírodně zpracovat. Pro čištění používáme výtažek z ořechů. Ořechy se sklízí v říjnu a zpracovávají se sušením a odstraněním jádra. Jádro ořechu nemá žádné prací ani čistící účinky, proto dodáváme ořechy bez jader.

Jaký je rozdíl mezi ořechy na praní MIRON a chemickým pracím prostředkem?

Chemické prací prostředky obsahují fosfáty a přísady pro změkčování vody.

Při větší tvrdosti vody používáme s ořechy vhodný změkčovač vody, který neškodí životnímu prostředí např. sodu.

Ořechy neobsahují chemická bělidla a plnidla, proto praní s ořechy MIRON šetří barevné oblečení. V pracích prostředcích se používá chemická látka na ochranu barev, která není v přírodě odbouratelná.

Jedním z nejvýznamnějších rozdílů je také cena. Používáním ořechů MIRON nejen šetříte životní prostředí ale také Vaši peněženku.1 kg ořechů vydrží 4 členné rodině až jeden rok, při praní 2-4x týdně.


Jak na praní s MIRONem?

Každá domácnost by měla znát tvrdost vody, kterou používá na praní prádla. Tvrdost vody se dá zjistit u vodáren zdarma a většinou tuto informaci poskytují vodárny na svém telefonním čísle.

Tvrdost vody má vliv i na množství použitých ořechů. U měkké vody můžeme použít méně ořechů 3-4, u středně tvrdé 4-5 a u tvrdé vody používáme nejvíce ořechů 6-7. Ořechy vkládáme do bavlněného pytlíku (součástí každého balení), pevně zavážeme a vložíme s prádlem do bubnu pračky.

Pračka by neměla být přeplněná, aby se pytlík s ořechy mohl dobře pohybovat mezi prádlem. Program praní může být s předpírkou nebo i bez.

Po ztmavnutí již ořechy nepoužívat. Ke ztmavnutí dochází po opakovaném použití nebo při praní ve větších teplotách.

Při větší tvrdosti vody a znečištění prádla přidáme k praní 1-2 polévkové lžíce sody. K provonění prádla můžeme pokapat sáček několika kapkami éterického oleje.


Jak na čištění s MIRONem?

Ořechy na praníMIRON se dá použít jako univerzální přírodní čistící prostředek, který nezatěžuje životní prostředí. Před čištěním si z MIRONu vytvoříme výtažek, který se dá pak použít na:

Příprava výtažku:

Do 1 litru studené vody přidáme 10-15 ořechů na praní, přikryjeme a přivedeme k varu, povaříme 10-15 min. Po vychladnutí přefiltrujeme přes sítko nebo tkaninu. Lze okamžitě použít nebo nechat odstát přes noc.

Dávkování výtažku:

Koncentrace odvaru se dá měnit dobou vaření a počtem slupek, větší počet slupek a delší doba vaření zvyšuje koncentraci odvaru. Pro vůni lze dodat do výtažku pár kapek citrónu.

7 rad jak prát a šetřit Vaši peněženku i životní prostředíZakoupíte v našem obchodě
Tento produkt můžete zakoupit zde.Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz