Rooibos
Domovinou rostliny Aspalatus Linearis, ze které získáváme čaj Rooibos, je oblast jižní Afriky, kde se pěstuje na slunných plantážích. Pro výrobu čaje se sklízí téměř celá nadzemní část této zelené keříkovité rostliny. Popularita tohoto čaje u nás i ve světě stále roste. Je dobrý a je zdravý, což je optimální kombinace.
Je sklízen během léta, převážně manuálním sběrem. V následujícím kroku je povrch listu narušen a dále je na strojích nasekán. V této fázi je Rooibos stále zelený. Následující proces fermentace je krokem k pozvednutí chuťových složek čaje. Fermentace probíhá v hromádkách ve tvaru kupek. Po procesu fermentace je rozprostřen a sušen na slunci. Fermentací se změní barva na krásně červeně zrzavou barvu. V následující fázi je sterilizován, dosušován a balen.
Rooibos nás překvapí výčtem obsahovaných látek. Najdeme v něm vitamin C a celou řadu minerálů v poměrně vysokých dávkách. Obsahuje hodně draslíku, sodíku, vápníku a fluoru, ale zanedbatelné nejsou ani jeho hodnoty v zastoupení železa, zinku, mědi, hořčíku a manganu. Rooibos je tak ideálním čajem pro většinu z nás, oblíbený je např. u sportovců, kteří nadměrným pocením přicházejí o řadu minerálních látek, zdravý je i pro děti v době vývinu, ale i pro starší generace jako prevence celé řady zdravotních potíží.
Další přínosnou látkou v čaji rooibos je kyselina fenolová, která má antibiotické účinky - působí proti plísním, virům a bakteriím v našem trávicím traktu. Léčí koliky, zažívací potíže a pomáhá při tzv. otravách jídlem.
Rooibos má výrazné antioxidační účinky, stejně jako čaj Yerba mate nebo lapacho. Zejména při pravidelném užívání chrání naše tělo před působením volných radikálů, proto je uznávaný i jako prostředek pro prevenci a doléčování rakoviny a jako součást čistících kúr.
Na rozdíl od čajů neobsahuje kofein a má podstatně nižší obsah tříslovin. Proto je vhodný na večerní popíjení a pro lidi, kteří jsou citliví na kofein (u čajů tein) a také těhotné ženy. Obsahuje velké množství zdravotně důležitých látek. Rooibos je vhodný při nespavosti, bolestech hlavy, podrážděnosti, ke snížení nervového napětí a ke snížení vysokého tlaku.
Ve 200 mililitrech nápoje z Rooibosu je obsaženo:
- 0,07 miligramu železa
- 7,12 miligramu draslíku
- 1,09 miligramu vápníku
- 0,07 miligramu zinku
- 0,04 miligramu hořčíku
- 1,57 miligramu fluoru
- 0,04 miligramu manganu
- 6,16 miligramu sodíku
Připravíme ho klasickou cestou - dávku suché drogy, asi 1 vrchovatou lžičku na větší hrnek, přelijeme vroucí vodou a necháme několik minut odstát. Čaj si pak můžeme přisladit cukrem, ale sám o sobě je chuťově velmi lahodný. Tradičně se ve své zemi původu rooibos pije s mlékem a medem. Jeho jemně nasládlá chuť a příjemné aroma tak ještě získávají na jemnosti. Tato kombinace by si mohla získat oblibu hlavně u dětí, ale všeobecně ji doporučuji vyzkoušet, je to příjemný a osvěžující nápoj. Další kombinací hlavně v chladných dnech je med a špetka skořice.
Tento produkt můžete zakoupit zde.