Šťávy ze zelí - proč je pít?
Výborný, chutný, nakyslý nápoj bez chemických konzervačních látek. Má vysoký obsah vitamínu C a organických látek zvyšujících detoxikační aktivitu enzymů.
Pravidelné pití šťávy z kysaného zelí mění metabolismus buněk a má do jisté míry omlazující vliv na pleť a pokožku, dělá ji vláčnou a částečně vyhlazuje vrásky.
Největší význam pití zelné šťávy je v tom, že preventivně působí proti vzniku zhoubných onemocnění trávicí soustavy, především onemocnění žaludku, tlustého střeva a jater. Obsahuje vitamin U, který působí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům. Šťáva z kysaného zelí účinně působí při léčbě hemoroidů. Při požití většího množství má šťáva laxativní účinek (může způsobit průjem). Pro organizmus je to pozitivní jev, protože se tím urychlí vylučování toxických látek z těla.
Šťáva kysaného zelí obsahuje hořčinné glykosidy, vitaminy A, B1, B2, C, K, kyselinu mléčnou (pomáhá i při ranních nevolnostech v těhotenství), vápník, fosfor železo, sodík, draslík aj. Reguluje trávení a normalizuje střevní flóru. Tlumí růst nežádoucích baktérií. Dobře se uplatňuje při léčení žaludečních a střevních poruch.
Šťáva ze zelí je výtečný prostředek k čištění těla a důležitá součást diet pro zhubnutí.
Šťáva ze syrového zelí (ne kyselá šťáva ze sudového zelí!) je velmi účinným nástrojem při léčbě peptických vředů. Obsahuje gefarnát a látku podobnou karbenoxolonu, které jsou součástí mnohých léků proti vředům. Když použijete šťávu, účinné látky budou koncentrovanější a můžete jich přijmout více najednou. I zelí v přírodním stavu má léčivé účinky, ale muselo by se jej sníst tolik, kolik by se použilo na získání potřebného množství šťávy.
Tento produkt můžete zakoupit zde.