Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Třezalka

Třezalka

Staří Řekové i Římané věřili, že třezalka zahání zlé duchy. Dnes je léčivka třezalka populární trochu jinak – jako přírodní lék proti depresím. Jeto šetrnější alternativa klasické léčby a má mnohem méně vedlejších účinků.

Třezalka tečkovaná je keříčkovitá bylina s jasně žlutými květy, pěstovaná všude na světě. Kvete od června do září; protože rozkvétá v době kolem svátku sv. Jana (24.6), je v některých jazycích (například v angličtině) nazývána „kvítí svatého Jana“. Po celá staletí byla používána k uklidnění nervů a hojení ran a popálenin. Potravinové doplňky z této byliny se připravují ze sušených květů, které obsahují mnoho léčivých látek, především hojivého pigmentu hyrepicinu a chemické sloučeniny hyperforinu.

Třezalka je vytrvalá bylina. Lodyha je dvouhranná, lysá, větvená, ku konci žláznatá. Listy jsou vstřícné, celokrajné, přisedlé, podlouhle vejčité až kopinaté, tečované. Na konci lodyhy jsou žluté květy v bohatých latách. Mají pět kopinatých hladkých lístků kališních, černě tečkovaných, po jedné straně pilovitých a oválných. Tříbratrých tyčinek je hojně. Plod je trojpouzdrá tobolka. Chceme-li ji bezpečně poznat, rozmačkáme jeden čerstvě otevřený květ nebo poupátko těsně před rozkvětem, pokud jde o třezalku, vyteče z něho červená šťáva.

Květ obsahuje třísloviny, flavonové glykosidy, rutin, silici, hypericin, pryskyřici, provitamin A, vitamin C a další důležité látky.

Třezalka se používala v lidovém léčitelství od nepaměti. Ba co víc, byla považována za kouzelnou bylinu, které našla často uplatnění v magii. Její použití bylo široké. Počínaje ochranou před bleskem a konče pomocí při napravování náměsíčníků.

Z mnoha léčebných možností třezalky jsou na prvním místě nemoci jater a žlučníku, žaludeční vředy, velké množství žaludeční kyseliny, poruchy močových cest a pomočování dětí. Čaj z třezalky je velmi dobrý na nervy – uklidňuje, má příznivý vliv na psychiku, pomáhá se zbavit depresivních stavů, stresu, strachu, úzkostí, neurózy a nespavosti. Je dobrý i při srdečních nemocech, hlavně chronických. Zlepšuje krevní oběh až do krevních vlásečnic a je vhodný i do čajových směsí při všech menstruačních poruchách a při problémech v klimakteriu. Třezalkový čaj je chutný, můžeme ho pít jako lahodný čaj samostatně, ale může být také součástí různých preventivních chuťových léčivých směsí. Měl by se pít nejméně 3 týdny, aby se projevil účinek.

Zevně slouží třezalkové květy namočené v přírodním, například olivovém oleji – tzv. Janův olej. Janův olej je výborný na rány, popáleniny, zapařeniny, hemoroidy, bolesti svalů a při bodnutí hmyzem. Můžeme si ho i kapat jako příměs do koupele.

Třezalka tečkovaná má jednu nepříjemnou vlastnost, která způsobuje citlivost na sluneční záření. Takže se během její kůry vyhýbáme opalování. Mohlo by vyvolat podráždění pokožky (zčervenání, svědění, vyrážky), které avšak není nebezpečné.

Bylinku dobře snáší děti i starší lidé, ale pitná kůra by neměla přesahovat 6 týdnů. Po ní by měla následovat 3měsíční přestávka.

Způsob užití třezalky tečkované

Nabízí se nám 3 hlavní způsoby užití této bylinky: nálev/čaj z třezalky, třezalkový olej a třezalková tinktura.

Užíváte-li klasická antidepresiva, poraďte se s lékařem, zda je možné zároveň brát třezalkové preparáty. Přestaňte třezalku ihned užívat, objeví-li se vám vyrážka, alergie, bolest hlavy nebo dokonce dýchací potíže a ihned vyhledejte lékaře. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.


Recepty:

Třezalkový čaj

2 čajové lžičky suché nařezané třezalky zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut odstát, přecedíme (užívá se 1 šálek 1-3x denně)

Třezalkový olej

150g čerstvé třezalkové natě s rozvitými květy rozřežeme a lehce podrtíme, vložíme do bezbarvé průhledné skleněné lahve a zalijeme 0,5 l olivového oleje. Láhev necháme 3-5 dní neuzavřenou. Pak ji uzavřeme a na několik týdnů (cca 6 týdnů) umístíme do tepla, nejlépe za okno či jiné místo s dostatkem slunečního záření. Že je olej "hotový" poznáme tak, že získá jasně červenou až krásně rubínovou barvu. Poté obsah lahve přecedíme do jiné skleněné nádoby a řádně uzavřeme. (užívá se 1-3x denně 1 čajová lžička)

Zakoupíte v našem obchodě
Tento produkt můžete zakoupit zde.Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz