Dia - Bio - Racio - Bezlepek

Kde nás najdete?
Starostrašnická 38
Praha 10
Tel: 274 810 038
Otevírací doba

Mateřídouška a Tymián

Tymián Tymián je keř s drobnými lístky a vyšlechtěných kultivarů existují stovky. Planý tymián má tendenci dřevnatět a větvičky bývají řídké, ovšem vyšlechtěné druhy jsou více voňavější, hustě pokryté tymiánovými lístky. Mezi nejznámější a při vaření nejpoužívanější druhy se řadí tymián obecný (mateřídouška dymián) a tymián citronový (mateřídouška citronová)

Původní oblastí výskytu těchto bylinek je střední a jižní Evropa, kde je můžeme potkat na slunných stráních u lesa, na okrajích luk, i v poměrně suchých kamenitých oblastech s písčitou půdou.

Pokud je chceme úspěšně pěstovat, musíme jim zajistit především dostatek slunce. Prosperují jak na záhonu nebo skalce, tak jako hrnkové rostliny. Zálivku nepotřebují nijak vydatnou a vhodnější jsou dobře propustné půdy. Hlavně pro tymián je typické dřevnatění stonků u rok a více starých výhonů, proto rostliny pravidelně po odkvětu stříháme několik centimetrů nad zemí, aby byly stále bohaté.

Pro léčebné účely sbíráme mladé kvetoucí nedřevnaté části rostliny, a to vždy za suchého počasí, nejlépe kolem poledne, kdy mají nejvyšší obsah vonných silic. Díky nízkému obsahu vody schnou mateřídouška i tymián rychle. Pro zachování jejich aroma je uskladňujeme v dobře uzavíratelných nádobách.

Lístky a větvičky tymiánu, oblíbeného koření, můžeme sklízet v průběhu celé vegetace a sušit pro pozdější použití, nebo přidávat do pokrmů čerstvé.

Tymián má vyšší obsah silice. Stejně jako mateřídouška působí především protizánětlivě, je výborným dezinfekčním prostředkem dýchacích cest a trávicího traktu. Působí protikřečově a zlepšuje trávení. Je to jedna z nejsilněji působících rostlinných antiseptických drog, účinná proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Spolehlivě účinkuje i zevně v kloktadlech, koupelích a obkladech. Tymián není určen k dlouhodobému používání, rovněž se nedoporučuje překračování uvedených dávek. Provensálské koření, jehož je tymián součástí, doporučujeme bez omezení.

Čaj z mateřídoušky byl dříve ceněn hlavně jako tonikum, užíval se pro obnovu energie, získání odvahy a zahánění nočních můr - dnes víme, že tento čaj opravdu zlepšuje naší psychickou kondici.

TymiánŽeny ocení tento čaj, nejlépe z mateřídoušky obecné, i pro jeho schopnost tlumit menstruační bolesti. Těhotné a kojící ženy by ale nálev z mateřídoušky a tymiánu neměly raději vnitřně užívat vůbec.

Nálev, který aplikujeme jako koupel, k omývání nebo obklad, pomáhá s léčbou špatně se hojících poranění kůže, při problematické a aknózní pleti, nebo pro oplachování vlasové pokožky proti lupům.

Lázně a koupele s přídavkem mateřídoušky a tymiánu nebo oleje s jejich výtažky mají blahodárný účinek na naši psychiku, dokáží dokonce ulevit i při migrénách, revmatických bolestech kloubů a jiných bolestech nervového původu. Také zlepšují dýchání a celkově povzbuzují tělo.

Tymián, ať už vlastní vypěstovaný nebo čerstvý zakoupený, nám v mikrotenovém sáčku nebo plastové krabičce a umístěný v lednici, vydrží voňavý a chuťově svěží až týden. Pokud usušený tymián uskladníme do suché a dobře těsnící nádoby, typické aroma si zachová po celou zimu. Tymián můžeme nakládat a ochucovat jím třeba olivový olej a ocet, který později použijeme pro zakapání zeleninového salátu.

Tymián je bylinkou s univerzálním využitím. Lze ji téměř libovolně kombinovat s ostatním kořením, bývá součástí směsí bylinek, ale v pokrmu skvěle chutná i samostatně. Tymián najdeme v mnoha mezinárodních kuchyních (Mexiko, Španělsko, Francie...), kde bývá součástí tradičních pokrmů.

Tymián můžeme přidávat do pokrmů kdykoliv během přípravy, vydrží i dlouhé vaření. Sušený tymián přidaný hned na začátku vaření uvolní do pokrmu vonné silice. Pokud vložíme do pokrmu celé snítky tymiánu, před podáváním je vyjmeme.

Tymián má v kuchyni pestré využití. Hodí se do omáček, polévek, zeleninových salátů. Ochucujeme jím kysané zelí, rýžové pokrmy, těstoviny, domácí nádivky a uzeniny. Nesmíme na něj zapomenout při přípravě ryb, zvěřiny, drůbeže. V kombinaci s rozemnutým oreganem a bazalkou zvýrazní pizzu, ale třeba i domácí langoše.
Zakoupíte v našem obchodě
Tento produkt můžete zakoupit zde.Zpět

© 2018 Dia - Bio - Racio - Bezlepek | info(zavináč)dia-potraviny.cz